Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Archiwa świętowały swój dzień!

Data publikacji: 26.06.2018, 16:29

dr Tomasz Rembalski i Małgorzata Kruk
dr Tomasz Rembalski i Małgorzata Kruk
(fot. Jacek Cherek/Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie)
Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku, Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie i Wirtualnym Muzeum Miasta „Dawny Tczew”, zorganizowaliśmy spotkania genealogiczne. Dwa z nich adresowane były do młodzieży i poprowadził je dr Tomasz Rembalski, historyk, genealog, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, sekretarz Instytutu Kaszubskiego. Podczas spotkania o charakterze otwartym, które odbyło się z udziałem ww. genealoga, a także Marcina Kurra – przedstawiciela Archiwum Państwowego w Gdańsku, Księdza Profesora Anastazego Nadolnego – dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie i Iwony Cylman, pracownika tejże instytucji, mówiono o tym, jak badać genealogię własnej rodziny.

Jak badać genealogię swojej rodziny?
Badania genealogiczne należy zacząć od rodziców. Warto zapytać ich, jak długo mieszkają w danym miejscu, czy mają zdjęcia przodków, co o nich wiedzą. Jednakże należy pamiętać o tym, iż przy wysłuchiwaniu relacji ustnych należy być krytycznym. Wszak pamięć ludzka jest zawodna i nasz rozmówca może nieświadomie wprowadzić nas w błąd. Porządkowanie informacji zaczerpniętych z tzw. domowych archiwów jest niezwykle ważnym etapem. Fotografie, oczywiście odpowiednio podpisane, dokumenty (np. dowody osobiste, metryki urodzenia, ślubu, śmierci), a także pamiętniki, listy są cennym źródłem informacji. Warto też odwiedzić groby najbliższych, na cmentarzach zapisane są historie naszych rodzin.

Co znajdziemy w archiwach?
Oczywiście nie można zapomnieć o odwiedzeniu archiwów, czyli skarbnic wiedzy historyczno-genealogicznej. Urzędy stanu cywilnego pojawiły się na ziemiach polskich w 1874 roku w zaborze pruskim. Prowadziły rejestry urodzeń, ślubów i zgonów. Rejestry urodzeń po stu latach od momentu wytworzenia przekazywane są do archiwum państwowego, zaś ewidencje małżeństw i zgonów – po osiemdziesięciu latach. Księgi metrykalne znajdziemy w archiwach kościelnych: parafialnych i diecezjalnych, a także w archiwach państwowych. Obowiązek ich prowadzenia na duchownych nakładał sobór trydencki (1563).
W Archiwum Państwowym w Gdańsku zgromadzone są następujące materiały do badań genealogicznych: pruskie księgi urzędów stanu cywilnego od 1874 r., napoleońskie księgi urzędów stanu cywilnego z lat 1809-1812, metrykalne księgi kościelne katolickie i ewangelickie oraz rejestry innych wyznań od XVI wieku do 1944 roku, księgi i kartoteki meldunkowe z miast i wsi pomorskich, spisy podatkowe, akta hipoteczne od końca XVIII wieku, testamenty i akta spadkowe, akta notarialne, ewidencja zmian nazwisk z I poł. XX wieku, księgi adresowe od końca XVIII wieku do 1942 roku, rejestry osób wysiedlonych i rejestry repatriantów po 1945 roku.

Niezastąpiony Internet.
Niezwykle pomocne w badaniach genealogicznych okazują się serwisy genealogiczne. Warto też zbudować stronę internetową na temat swojej rodziny – być może dzięki temu dotrą do nas nieznani członkowie dalszej rodziny albo osoby, które pomogą w dalszych badaniach.

Na podstawie: referatu dr. Tomasza Rembalskiego, Jak badać genealogię swojej rodziny, opracowania Marcina Kurra, Materiały do badań genealogicznych w zasobie Archiwum Państwowego w Gdańsku.

Galeria zdjęć

dr Tomasz Rembalski
spotkanie genealogiczna
spotkanie genealogiczna
Marcin Kurr
Iwona Cylman
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Dziewiąta edycja targu różnorodności: ponad 150 stoisk ze starociami, książkami i produktami handmad...
rodzina koci koci... Kociewiaków
O nas
Naszą maskotką jest koci koci... Kociewiak.
Wystawy
Zapraszamy do kamienicy przy ulicy Podmurnej 12 na kolejną historyczną wystawę przedstawiającą życie...
Wystawy
Osiągnięcia sportowe tego utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlą zaprezentowane medale, ...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006