Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Zabytkowa fibula w naszych zbiorach

Data publikacji: 20.03.2017, 17:02


Fibula
(fot. Józef Ziółkowski)
Fibula z okresu 0-160 r. n.e. trafiła do naszych zbiorów!
Ten niezwykły zabytek został znaleziony przez tczewianina Tomasza Olszewskiego na polu w Dąbrówce Tczewskiej. Następnie oddał go do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Gdańsku. Zgodnie z życzeniem znalazcy, konserwator uwzględnił fakt, iż fibula została znaleziona na terenie gminy Tczew, i przekazał ją w formie depozytu właśnie do nas.

Fibula to ozdobna zapinka, najczęściej występująca w formie rozbudowanej agrafki, służąca do spinania szat. Tego typu przedmioty spotykane są na stanowiskach archeologicznych z terenu niemal całej Europy. Pojawiają się już w okresie halsztackim (ok. 750-400 r. p.n.e.) i występują nieprzerwanie aż do wczesnego średniowiecza (XIII w. n.e.). Fibule są znajdowane najczęściej w pochówkach zmarłych. Dzięki swej różnorodności i zmienności form stanowią jeden z nielicznych zabytków, pozwalający wydatować znalezisko archeologiczne z dokładnością niekiedy nawet do kilkunastu lat. Fibule były ważnym elementem stroju osoby ją noszącej, jak również statusu społecznego, podkreślały przede wszystkim pozycję materialną właściciela. Często dawano je w podarunku, o czym świadczą umieszczane na nich napisy.

Przedmiot, który znalazł Tomasz Olszewski, to fibula „oczkowata” z serii pruskiej. Jest wykonana z brązu. Określenie „oczkowata” wywodzi się od konstrukcji górnej cięciwy przytrzymywanej haczykiem; charakterystyczne dla niej są również spłaszczony kabłąk i spłaszczona nóżka ozdobiona co najmniej dwiema parami wklęsłych oczek. Seria pruska natomiast oznacza miejsce znaleziska oraz datowanie. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków określił je na okres od 0 do 160 r. n.e. Prezentowana fibula jest charakterystyczna dla kultury wielbarskiej, która obszarem występowania obejmuje m.in. dolne dorzecze Wisły.
Galeria zdjęć

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Szkółka Plastyczna Piotrusia Pana, warsztaty koci koci... Kociewiaka, warsztaty ceramiczne - to nasz...
Wystawy
Z całą pewnością, łączy ich jedno – pozostawili lub pozostawiają po sobie trwały ślad na ziemi...
Aktualności
Jedna z najokazalszych i najważniejszych ulic w Tczewie - dawna Dworcowa - stała się przedmiotem kon...
wystawa Skąd to
Aktualności
Otaczają nas przeróżne przedmioty, z których korzystamy każdego dnia. Uważamy, że ich obecność w nas...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006