Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
relacja z przeglądu filmowego IPN "Echa Katynia"

Data publikacji: 03.05.2017, 12:27


(fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie)
W kwietniu – Miesiącu Pamięci Narodowej – zaprosiliśmy tczewian na przegląd filmowy „Echa Katynia”, który od 2010 roku organizuje IPN. W jego ramach zostały wyświetlone dwie produkcje: „Katyń – historia wciąż żywa”, gdzie popularny vloger-podróżnik Michał Pater przybliża charakterystykę Zbrodni Katyńskiej z uwzględnieniem tzw. kłamstwa katyńskiego. Drugi film – „Polska szuka bohaterów” Arkadiusza Gołębiewskiego – dotyczy poszukiwań szczątków ofiar terroru komunistycznego w Polsce.

Po projekcjach miała miejsce ożywiona dyskusja. Marcin Kłodziński z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie mówił o etapach powstawania książki „Tczewski Panteon Katyński. Jeżeli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Podkreślił, że tworzenie listy katyńskich ofiar to proces długofalowy, wymagający dużego zaangażowania ze strony osób, które się tym zajmują. Wspomniano również, że niezwykle cenna w pracy historyków jest pamięć rodzinna. To krewni ofiar przekazują do różnych instytucji zdjęcia, listy, dokumenty. Wśród gości spotkania obecna była córka Leona Puchowskiego – policjanta, jeńca obozu w Ostaszkowie, ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Przegląd filmowy miał miejsce 24 kwietnia 2017 roku, a dzień później w Zespole Opiekuńczym MOPS przy ul. Niepodległości została wyświetlona wspomniana produkcja pt. „Polska szuka bohaterów”.
Galeria zdjęć

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Wystawy
Zapraszamy na wystawę pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy &#...
VIII Pchli Targ
Aktualności
Rękodzielnicy, kolekcjonerzy, a także inni właściciele przedmiotów z duszą - to wydarzenie adresowan...
Wystawy
Zapraszamy do kamienicy przy ulicy Podmurnej 12 na kolejną historyczną wystawę przedstawiającą życie...
rodzina koci koci... Kociewiaków
O nas
Naszą maskotką jest koci koci... Kociewiak.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006