Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
"Obrazy o ikonach" - malarstwo Pawła Wyborskiego

Data publikacji: 03.01.2017, 08:26

Fabryka Sztuk serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa Pawła Wyborskiego pt. „Obrazy o ikonach”. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 9 stycznia 2017 r. o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie.

Paweł Wyborski (ur. 1975 r. w Starogardzie Gdańskim) – malarz, porusza się w ramach tradycyjnej olejnej techniki laserunkowej. Brał udział w ponad czterdziestu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Belgii, Danii i Włoszech). Laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska (2016) oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego (2016). W 2016 r. nagrodzony „Kociewskim Gryfem” – nagrodą starosty starogardzkiego dla Twórcy Roku 2015 za cykl „obrazów o ikonach” oraz nominowany do „Wierzyczanki” – nagrody Prezydenta Starogardu Gdańskiego w dziedzinie kultury. Właściciel starogardzkiej Klubokawiarni Szafa, która pełni również funkcję autorskiej galerii.

Facebook.com/PawelWyborskiArt

Punktem wyjścia konceptu obrazów o ikonach jest założenie, że ikona, wbrew niektórym obiegowym opiniom, nie jest tworem skostniałym, obliczonym na reprodukowanie się wedle dawno ustalonych schematów. Artysta woli potraktować ją jako temat żywy i pokusić się o sprawdzenie granic tego fenomenu, poszukiwać jego substancji. Od lat prowadzi malarski dialog z tematyką ikony, od samego początku rozważa wątek Całunu – ten złożony temat przewijał się w wielu obrazach i wcześniejszych wystawach (w Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych i w Polsce: po raz pierwszy na wystawie w Galerii A SCK w 2000 roku, rok później w Galerii Mariackiej w Gdańsku odbyła się wystawa Całun, Pieta, Mandylion). Koncept obrazów o ikonach jest projektem nowszym, ukutym kilka lat temu dla potrzeb pojęciowego uchwycenia tych malarskich prób dyskutowania z określoną tradycją estetyczną i stanowi logiczne następstwo wcześniejszej pracy twórczej. Obrazy o ikonach stały się treścią i głównym motywem wystaw w ostatnich latach (m.in. w Legnicy, duńskim Hillerod, Gdańsku, Supraślu, Starogardzie, Wejherowie).

Wystawa będzie czynna do 27 stycznia 2017 r.

Wstęp wolny

Zapraszamy!
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Wystawy
Osiągnięcia sportowe tego utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlą zaprezentowane medale, ...
widowisko historyczne "To już sto lat - Chwała Hallerczykom"
Aktualności
Sto lat temu tczewianie czekali na przybycie wojsk gen. Józefa Hallera, by z sercami przepełnionymi ...
Aktualności
W kamienicy przy ul. Podmurnej 15 można zwiedzać wystawę Teresy Maslowskiej i Marka Zagórskiego.
Aktualności
Tym kim dla odzyskania przez Polskę nieodległości był Józef Piłsudski, tym dla nas, Pomorzan, jest g...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2020
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006