Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
110 lat Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie

Data publikacji: 21.01.2015, 09:43

Fabryka Sztuk oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tczewie serdecznie zapraszają na wystawę historyczną „110 lat Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie”.

Ekspozycja prezentuje historię powstania i działalność tczewskiego ZWiK-u. To również niepowtarzalna okazja do zapoznania się z procesem pozyskiwania i uzdatniania wody, którą każdego dnia użytkujemy. Raczej niezbyt często zastanawiamy się skąd pochodzi ta woda. Czy znamy drogę, którą musi przejść od źródła do naszego kranu? Kto wie, ile wody podczas swojego życia wypija człowiek? Co to jest podatek rurny? Czym zajmował się rurmistrz? Kiedy powstały pierwsze tczewskie łaźnie? Co miał wspólnego kat z gospodarką wodną? Ile wież ciśnień było w Tczewie na przestrzeni lat i do czego służyły? Jaka jest obecnie łączna długość sieci wodociągowej w Tczewie? Na te i na wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź na naszej wystawie.

Ekspozycja przygotowana została ze zbiorów, dokumentów i fotografii Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej oraz zbiorów prywatnych Józefa Golickiego, Józefa Ziółkowskiego, Jana Musiała i Stanisława Zaczyńskiego. Wystawie towarzyszą publikacje Ryszarda Lidzbarskiego – „W poszukiwaniu tczewskich wież ciśnień” i „Prekursor tczewskiej inżynierii środowiska”.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Marcjuszowi Fornalikowi, Prezesowi Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz pracownikom Zakładu: Ryszardowi Lidzbarskiemu, Jackowi Gorczyńskiemu, Romanowi Szulc i Arturowi Maleckiemu za nieocenioną pomoc przy organizacji wystawy.
Ekspozycję można zwiedzać od 31 stycznia do 20 marca 2015 roku.

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
ostatnie kuratorskie oprowadzanie po wystawie "20 lat wolności. Tczew 1920-1939"
Aktualności
Wystawę "20 lat wolności. Tczew 1920-1939" uważamy za zamkniętą.
rysowanie po ścianie
Aktualności
Sala warsztatowa w kamienicy przy ul. Podmurnej 12 w nowej odsłonie. A to dzięki inicjatywie Gdański...
Aktualności
Zapraszamy w podróż po świecie miar.
Wystawy
Zapraszamy do kamienicy przy ulicy Podmurnej 12 na kolejną historyczną wystawę przedstawiającą życie...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006