Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
PERFORMANCE. SZTUKA WOLNOŚCI

Data publikacji: 09.10.2015, 13:36

Performance – to nowa propozycja warsztatów w Fabryce Sztuk. Uczestniczą w nich uczniowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Pod okiem aktora i reżysera Piotra Weintza uczą się podstawowych technik aktorskich, poznają swoje ograniczenia i atuty, odkrywają nowe umiejętności, by po kilku tygodniach zaistnieć w przestrzeni publicznej. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza, gdy trzeba pokonać lęk i wewnętrzne bariery oraz nabrać pewności, aby kreatywnie wyrazić siebie, a zwłaszcza swoje emocje. Sytuacja tym bardziej komplikuje się, gdyż twórca sytuacji artystycznej musi liczyć się z różną reakcją odbiorcy: od obojętności poprzez zdziwienie, a na dezaprobacie skończywszy. W performance widz staje się częścią sztuki.

Warsztaty są również okazją do poznania nowych ludzi i tym samym odmiennych sposobów postrzegania świata. To także szansa na ekspresyjne wypowiadanie swoich myśli, albowiem zajęcia nie są prowadzone wedle określonego scenariusza. Ich efekt finalny, czyli zaistnienie uczestników jako twórców w przestrzeni publicznej, również będzie wspólnym dziełem uczestników warsztatów i instruktora.

Pierwsze próby interakcji z masowym odbiorcą są już za uczestnikami warsztatów. Ich zadanie polegało na ułożeniu krzeseł z napisami i drobnymi rekwizytami. Młodzież wykazała się kreatywnością w doborze elementów i bez wątpienia odwagą. Jaka była interpretacja zdarzenia przez przechodniów jednej z bardziej uczęszczanych w mieście ulic – trudno jednoznacznie ocenić. Na pewno pojawiało się zdziwienie. Jednakże mało kto odważył się, by stać się częścią sztuki. Po ćwiczeniu przyszedł czas na refleksję i ewaluację.

Warsztaty adresowane są do młodzieży. Spotkania odbywają się w każdy wtorek o godz. 17.00 w naszej siedzibie przy ul. 30 Stycznia 4. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zapraszamy!

Galeria zdjęć

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Wystawy
Zapraszamy do kamienicy przy ulicy Podmurnej 12 na kolejną historyczną wystawę przedstawiającą życie...
Wystawy
Zapraszamy na wystawę pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy &#...
Aktualności
Dziewiąta edycja targu różnorodności: ponad 150 stoisk ze starociami, książkami i produktami handmad...
Aktualności
Wielkie wydarzenie artystyczne. Od 17 maja do końca lipca będzie można podziwiać sztukę żydowską!
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006