Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Ikony w Fabryce Sztuk

Data publikacji: 25.07.2014, 14:21

W świat ikony bizantyjskiej wprowadzą opowieści członków Pracowni Warmińskiej i Grupy Agathos oraz śpiew Scholi Węgajty. Chcemy przedstawić Państwu zarówno część naszego dorobku, jak również uchylić rąbka tajemnic warsztatowych, prezentując kącik ikonopisa.

To o każdej z grup która będzie wystawiana.

Pracownia ikonograficzna Grupa Agathos

W Polsce kult ikony ma wielowiekową tradycję i jest rezultatem związków naszej kultury z kulturą Cesarstwa Bizantyjskiego. W historii Rzeczpospolitej długo były obecne tradycje religijno-kulturowe zarówno wschodnia jak i zachodnia. Obie tradycje przenikały się. Świadczy o tym kult cudownych ikon, z najbardziej znaną Matką Boską Częstochowską, jak również zabytki kościoła katolickiego - kaplica Świętokrzyska na Wawelu czy kaplica Św. Trójcy na zamku lubelskim.

Grupa Agathos (od gr. agathos – dobry) powstała w 2003 r. Nazwa jest nawiązaniem do greckiej tradycji ikonopisania, do okresu, gdy chrześcijaństwo, jeszcze niepodzielone, wypracowało zasady sztuki sakralnej. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchową głębią ikony, stanowiącej formę sztuki i drogę modlitwy, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego. W swej twórczości Agathos odwołuje się do tradycji pierwszych wieków chrześcijaństwa oraz nawiązuje do ikon obecnych na terenach Rzeczypospolitej.

Członkowie grupy kształcili się pod kierunkiem o. Zygfryda Kota SJ w Pracowni Św. Łukasza w Krakowie oraz Mateusza Środonia ze Studium Chrześcijańskiego Wschodu z klasztoru ojców Dominikanów na Służewie w Warszawie. Odbywali praktyki ikonograficzne pod opieką ojca Leontija Tofiluka w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, siostry Kassiani w pracowni ikonograficznej klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz matki Eleftherii, w pracowni ikony klasztoru Varatec, w rumuńskiej Mołdawii.

Grupa Agathos pragnie przybliżać ikonę innym; oprócz tworzenia ikon organizuje wystawy ikonograficzne, prowadzi wykłady, prezentacje i warsztaty ikonopisania głównie w Warszawie i na Warmii. W czasie zajęć uczestnicy poznają warsztat ikonopisa, rolę kanonu w ikonie oraz jej bogatą symbolikę.

Grupa Agathos od pięciu lat współpracuje ze Scholą Węgajty, działającą na Warmii, już od lat 20, w ramach Stowarzyszenia Teatr Węgajty. W ramach programu Laboratorium Tradycji - Bogactwo mniejszości -Tradycja bizantyjska, prowadzimy wspólnie letnie warsztaty ikonograficzne w Ośrodku Teatru w Węgajtach i na Wichrowym wzgórzu w Nowym Kawkowie.

W 2010 roku powstał spektakl Scholi Węgajty Gra o świętym Franciszku. Do współpracy przy tworzeniu malarskich elementów scenografii zaproszeni zostali artyści - ikonografowie z Grupy Agathos. Elementy tej scenografii, feretrony i krucyfiks, są prezentowane na wystawie.

Członkowie grupy często pracują wspólnie. Nawiązują w ten sposób do starej tradycji, kiedy to jedną ikonę malowało (pisało) kilka osób. Powstająca w ten sposób ikona jest dziełem wszystkich członków Grupy. Deska, już od etapu szkicu, wielokrotnie przechodzi z rąk do rąk. Każdy maluje jakiś fragment, a jednocześnie czuwa nad spójnością całości. Podobnie tworzone są cykle ikon, gdzie każda ikona jest dziełem innego malarza, a mimo to cykl stanowi harmonijną całość. Każda z osób należących do Grupy ma inny styl, a także odmienne preferencje w dziedzinie malarstwa bizantyjskiego, co wyraźnie widać w pracach indywidualnych. Podczas wspólnego pisania ikony wszyscy dają z siebie to, co najlepsze.

Ikony Grupy Agathos malowane są techniką klasyczną; na deskach z drzew liściastych pokrytych gruntem kredowym, złocone złotem płatkowym lub szlagmetalem kładzionym na pulmencie lub na mixtionie. Część malarska jest wykonana temperą jajeczną.

Na wystawie prezentowane są ikony: Katarzyny Barszcz, Bartosza Bremera, Małgorzaty Dżygadło-Niklaus, Ewy Grześkiewicz, Julity Jaśkiewicz i Cecylii Szali.

Warmińska pracownia ikony – skupia ikonografów studiujących i praktykujących sztukę ikonopisania z Nowego i Starego Kawkowa, z Pupek, Szałstr, Lutr i Olsztyna pod opieką Małgorzaty Dżygadło-Niklaus. Tworzą ją osoby, które uczestniczyły w warsztatach ikony bizantyjskiej w ramach programu „Laboratorium Tradycji-warsztaty dziedzictwa kulturowego” w Ośrodku Teatru Węgajty lub w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie. Warsztaty prowadzone są na Warmii od 2010 roku przez Scholę Wegajty i Grupę Agathos.

Bierzemy udział w lokalnych wystawach rękodzielniczych ( Sztuka w obejściu w gminie Jonkowo, Galeria w ratuszu w Morągu, Galeria Sztuki w synagodze w Barczewie) a nasze ikony powoli znajdują miejsce w średniowiecznych kościołach na Warmii (kaplica Oblicza Pańskiego w kościele parafialnym w Nowym Kawkowie).

Pracownia kultywuje tradycyjną technikę pisania ikon, sięgającą pierwszych wieków Chrześcijaństwa. Wszystkie ikony są wykonane na fachowo przygotowanym, szpongowanym podobraziu przeklejonym płótnem, pokrytym wieloma warstwami szlachetnego gruntu klejowo-kredowego. Piszemy ikony w technice tempery jajowej z użyciem naturalnych pigmentów mineralnych. Do złoceń używamy szlagmetalu lub naturalnego złota tzw. transferowego, kładzionych na mikstion lub instakol.

Na wystawie prezentujemy ikony 12 osób:

Wiesławy Cybulskiej, Alicji Frąckowiak, Barbary Marszałek, Lidii Mossakowskiej, Iwony Odrowąż - Pieniążek, Aleksandry Pietraszewskiej, Alicji Piecyk, Wiolety Sekścińskiej, Antoniego Soduły, Anny Stańko, Ryszarda Walkowskiego i Joanny Żach.

Pracownia Sióstr Karmelitanek Bosych z Klasztoru w Spręcowie

Pracownia Ikon Sióstr Karmelitanek Bosych z klasztoru pw. Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi ze Spręcowa istnieje od sześciu lat. Siostry niedawno obchodziły 400 - lecie istnienia zakonu na ziemiach polskich, a w roku zeszłym minęło 20 lat obecności klasztoru na Warmii. W klasztorze praktykują ikonopisanie trzy siostry:

s. Teresa od Dzieciątka Jezus i Niepokalanego Serca Maryi, s. Anna od Jezusa i

s. Agnieszka od Jezusa Hostii .

Tradycja pisania ikon w Karmelu to raczej nowa tradycja; w niektórych klasztorach kilkuletnia, w innych kilkunastoletnia, powoli odkrywana, wypływająca z modlitwy i potrzeby serca. Wpisuje się w nurt odkrycia ikony przez Kościół na Zachodzie w ostatnich latach - choć oczywiście jest to bardzo "mnisze" zajęcie i na Wschodzie, przez wieki praktykowane
przede wszystkim w klasztorach

Zapraszamy
06 sierpnia godzina 18.00
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Wystawy
Z całą pewnością, łączy ich jedno – pozostawili lub pozostawiają po sobie trwały ślad na ziemi...
Aktualności
Piknik Historyczno-Militarny, czyli żywa lekcja historii. Tym razem motywem przewodnim jest historia...
Aktualności
Przed nami piąta edycja konkursu polegającego na zaprojektowaniu wakacyjnej pocztówki.
Aktualności
Nasza najnowsza wystawa etnograficzna będzie dotyczyć zwyczajów pogrzebowych.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006