Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
„Żydowskie ślady na Pomorzu, czyli co nieco o stereotypach badawczych”

Data publikacji: 10.10.2013, 10:08

Fabryka Sztuk, we współpracy z Freundschaftsverein Tczew-Witten, serdecznie zaprasza na prelekcję Łukasza Kępskiego pt. „Żydowskie ślady na Pomorzu, czyli co nieco o stereotypach badawczych”. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 19 października o godz. 18.00 w naszej siedzibie przy ul. 30 Stycznia 4.
Podczas spotkania autor przedstawi początki osadnictwa żydowskiego na Kociewiu i Żuławach Wiślanych, najistotniejsze wydarzenia związane z ich bytnością w przestrzeni lokalnej. Omówi również najważniejsze sprawy i wydarzenia, które miały miejsce na całym Pomorzu. Druga cześć wystąpienia zostanie poświęcona kulturze pamięci, czyli temu, co dziś pozostało w kociewskich i żuławskich miejscowościach po społeczności żydowskiej. Ostatnim akcentem prelekcji będzie zwrócenie uwagi na formy pamięci oraz próby zachowania i popularyzacji dziedzictwa kulturowego Żydów, które można w ostatnim czasie zaobserwować w regionie.

Łukasz Kępski – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim oraz pracownik Żuławskiego Parku Historycznego. W 2007 roku ukończył Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, tam też podjął studia doktoranckie. Jego dysertacja jest próbą analizy położenia społeczności żydowskiej w wielkich miastach Prus Królewskich w okresie wczesno nowożytnym. W swojej pracy badawczej, oprócz historii Żydów, zajmuje się również zagadnieniami związanymi z historią mentalności (historia strachu) oraz współczesną kulturą pamięci. W ostatnich latach coraz więcej miejsca poświęca w działania związane z obecnością historii
w przestrzeni wirtualnej (projekty „Mapa pamięci” oraz realizowany obecnie „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego”) i społecznej (gry miejskie i projekty edukacyjne). Współpracuje z licznymi instytucjami kulturalnymi i naukowymi, w kraju i zagranicą, m.in. portalem HISTORIA.ORG.PL, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu, Regimentem Piechoty Zaciężnej w Malborku oraz Institut für angewandte Geschichte we Frankfurcie nad Odrą (program Geschichtswerkstatt Europa). Jest autorem tekstów naukowy oraz uczestnikiem licznych konferencji krajowych i międzynarodowych.

Wstęp wolny!
Zapraszamy
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
POMIĘDZY - grafika i animacja Agaty Dworzak-Subocz i Izabelli Retkowskiej - od 9 lipca w kamienicy p...
autor: Chaim Goldberg
Edukacja
Na wystawie "Judaika" prezentujemy około 100 prac autorów żydowskiego pochodzenia, w tym Mar...
Aktualności
W arkadach Parku im. Mikołaja Kopernika można zapoznać się z historią i sylwetkami Józefa Piłsudskie...
Planer Kulturalny
Aktualności
Zaplanuj sobie kulturę!
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006