Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
„Art brut. Outsiderzy sztuki”

Data publikacji: 06.11.2013, 13:30

Fabryka Sztuk, Galeria Świętojańska w Gdańsku oraz Galeria Tak w Poznaniu serdecznie zapraszają na wystawę „Art brut. Outsiderzy sztuki”. Wernisaż odbędzie się 15 listopada o godz. 18.00. w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 stycznia.

Art brut (z francuskiego: sztuka surowa, nieokrzesana) – termin wprowadzony przez francuskiego artystę J. Dubuffeta na oznaczenie rysunków i obrazów tworzonych przez dzieci, przestępców i chorych psychicznie, którzy wskutek braku wykształcenia i kontaktu ze sztuką i kulturą tworzą dzieła niezależne od norm społecznych, artystycznych mód oraz konwencji. Ludzi tych Dubuffet uważał za cennych posiadaczy nieskażonych kulturą emocji. Oryginalność, świeżość i często nieprzyzwoitość art brut były źródłem inspiracji dla szukającego twórczej ekspresji Dubuffeta.

Pierwszy duży pokaz prac artystów naiwnych i art brut w Polsce ("Inni") miał miejsce w Zachęcie w 1965 r., za sprawą profesora Aleksandra Jackowskiego.

W 1985 r., w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, zorganizowana została kolejna duża wystawa "Talent, pasja, intuicja". Były to największe i najbardziej komplementarne prezentacje sztuki "innej" w dziejach polskiego wystawiennictwa.

W 2005 r. minęło 40 lat od wystawy "Inni" w Zachęcie i 20 lat od wystawy "Talent, Pasja, Intuicja" w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, które wspólnie z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie postanowiło przygotować wystawę "Talent, Pasja, Intuicja II". Była ona z jednej strony retrospektywnym przeglądem najciekawszych zjawisk artystycznych i najwybitniejszych osobowości twórczych z kręgu sztuki nieprofesjonalnej, naiwnej, outsider, art brut, rozpoznanych w ciągu ostatnich 20 lat, z drugiej zaś przypomnieniem wybranych, wybitnych dzieł (z dwóch poprzednich wystaw) uznanych klasyków gatunku, m.in.: Nikifora, Ociepki, Monsiela, Krawczuka, Miklasiewicza, Zagajewskiego, Kudły, Zegadły, oraz prace niedawno odkrytych, niezmiernie utalentowanych artystów bez dyplomów, takich jak: Dembiński, Jeziorański, Rebelski, Świątek i innych.

Na tczewskiej ekspozycji swoje prace zaprezentuje 5 artystów z Gdańska i Poznania: Daria Brambor, Adam Dembiński, Sebastian Proszko, Wojciech Rubik, Magda Zielazna.

Wystawa będzie czynna do 15 grudnia br.

Serdecznie zapraszamy!
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Wrześniowe Targowisko 2018
Aktualności
Przyjmujemy zgłoszenia na Wrześniowe Targowisko.
Aktualności
Szkółka Plastyczna Piotrusia Pana, warsztaty koci koci... Kociewiaka, warsztaty ceramiczne - to nasz...
wręczenie nagród w konkursie plastycznym i juweniliach literackich
Aktualności
Zapraszamy na XII Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego. Poniżej garść niezbędnych...
Aktualności
Metropolitalna Karta do Kultury - odbierzesz ją w bibliotece, a skorzystasz również u nas.
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006