Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Dwoistości Zbigniewa Blekiewicza

Data publikacji: 23.07.2013, 11:07


Serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Zbigniewa Blekiewicza Dwoistości. Wernisaż odbędzie się w piątek, 9 sierpnia, o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 stycznia 4.
Zbigniew Blekiewicz – studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Hugona Laseckiego oraz prof. Włodzimierza Łajminga. Dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga obronił w 1989 r. Aneksem do dyplomu była praca z dziedziny malarstwa ściennego pod kierunkiem prof. Andrzeja Dyakowskiego. Za pracę dyplomową otrzymał wyróżnienie honorowe. Uchwalą Rady Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku uzyskał w roku 2001 kwalifikacje I stopnia sztuki plastycznej w zakresie dyscypliny artystycznej malarstwo.

„Dualizm zakładający istnienie obok siebie dwóch odrębnych, najczęściej przeciwstawnych zjawisk, to jedna z podstawowych zasad wyznaczających rytm naszego życia. Jest to poczucie nieustannie istniejące w naszej świadomości, wyznaczane poprzez zjawiska, z którymi spotykamy się na co dzien. Jasność dnia to czas naszej świadomej działalności, której przeciwstawieniem jest ciemność nocy i podświadomej czy wręcz nieświadomej obecności podczas wypoczynku i snu. Przenika nas świadomość życia i śmierci, istnienia dobra i zła, miłości i nienawiści, poczucie istnienia ducha i materii, obumierania jako konieczności ponownych narodzin, podziału na to co żeńskie i na to co męskie. Nasze siły, uczucia, napięcia i myśli kierujemy ku zrozumieniu siebie i otaczającego nas świata. Aby to wyrazić możemy sięgnąć do umownych znaków i symboli. Koła, jako opoki dającej poczucie bezpieczeństwa, chroniącego przed tym, co na zewnątrz, kojarzonego ze słońcem i jego życiodajnym promieniowaniem. Okręgu, jako linii wiecznego powrotu bez początku i końca, symbolu upływającego czasu nie wiadomo skąd przybywającego ani dokąd zmierzającego. Linii poziomej oznaczającej statyczność świata nam danego, przeciwstawionej linii pionowej symbolizującej dynamikę rozwoju człowieka. Kwadratu oznaczającego cztery strony świata, cztery pory roku, znaku statyki i stałości. Spirali, znaku zmartwychwstania, życia i nieskończoności. Jasności i ciemności, jako symboli istnienia dwóch przeciwstawnych zasad kierujących naszym życiem, dobra i zła. Uczestnicząc w obu tych naturach, człowiek posiadając wolną wolę, dokonuje wyboru drogi, którą pragnie podążać. Idee powyższe stały się inspiracją do cyklu obrazów zatytułowanego "Dwoistości".
http://zbigblek.webs.com/

Wystawa czynna do 22 sierpnia 2013r.

Wstęp wolny!
zapraszamy

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Piknik Historyczno-Militarny, czyli żywa lekcja historii. Tym razem motywem przewodnim jest historia...
wystawa "Zdarzyło się w Tczewie 1920-1939"
Aktualności
Makieta przedwojennego Tczewa na dziedzińcu Fabryki Sztuk!
rodzina koci koci... Kociewiaków
O nas
Naszą maskotką jest koci koci... Kociewiak.
Aktualności
Udostępniliśmy kolejną wystawę z cyklu "Nasze miasto - Twoja ulica". Tym razem prezentujemy ...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006