Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
wystawa plenerowa pamięci Kazimierza Piechowskiego pt. "Uciekałem, aby żyć"

Data publikacji: 01.04.2019, 15:30

„Przez całe swoje życie ciągle uciekałem.
W czasie wojny uciekałem przed Niemcami.
W Auschwitz kilka razy uciekałem przed śmiercią (...)
Teraz uciekam w świat, żeby nie stetryczeć…”.


Powyższe słowa Kazimierza Piechowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Tczewa, więźnia i uciekiniera z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, stały się mottem przewodnim wystawy pt. "Uciekałem, aby żyć".

Kazimierz Piechowski urodził się 3 października 1919 roku w Rajkowach, pochodzi ze szlacheckiego rodu Piechowskich herbu Leliwa z Piechowic pod Kościerzyną. Przed wojną działał w Związku Harcerstwa Polskiego – był harcerzem orlim. W listopadzie 1939 roku razem z Alfonsem „Alkiem” Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, a potem do Francji do tworzącego się Wojska Polskiego. W pobliżu granicy został aresztowany przez niemiecki patrol i 20 czerwca 1940 r. deportowany do KL Auschwitz-Birkenau. Nadano mu numer 918. Dnia 20 czerwca 1942 roku wraz z porucznikiem Armii Krajowej Stanisławem Jasterem, Eugeniuszem Benderą i Józefem Lempartem, po włamaniu do magazynu mundurów i broni, wyjechali samochodem Steyr 220 przez punkt kontrolny z obozu. Pomocna w ucieczce okazała się znajomość języków niemieckiego i angielskiego.
Wojenne losy Kazimierz Piechowski przedstawił w książce pt. „Byłem numerem...” Był też głównym bohaterem w filmie Marka Tomasza Pawłowskiego pt. „Uciekinier”. Brawurowa ucieczka z Auschwitz stała się inspiracją do piosenki „Kommander's Car” Katy Carr. Ostatnią ekranizacją, w której wystąpił Kazimierz Piechowski był film Anny Popek pt. „Wojna i Miłość. Wywiad z Kazimierzem Piechowskim”. Otrzymał odznaczenia: Kustosz Pamięci Narodowej IPN (2015), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2015).

Poszczególne etapy życia Kazimierza Piechowskiego zostały zobrazowane za pomocą zdjęć, opatrzonych lapidarnym komentarzem, często w postaci wypowiedzi samego bohatera wystawy, odnotowanych w książkach, artykułach, wywiadach prasowych. Bardzo wymowna w odbiorze jest część wystawy dotycząca KL Auschwitz. Pokazane zdjęcia, grafiki zmuszają do refleksji nad dramatem pokolenia, które zaznało okrucieństwa wojny.

Na wystawie wykorzystano zdjęcia pochodzące z następujących instytucji oraz od osób prywatnych:
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, Rada Miejska w Tczewie, Urząd Miasta i Gminy Pelplin, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku, Archiwum zdjęciowe Kazimierza Piechowskiego przekazane Fabryce Sztuk, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – dr Tomasz Łączek, Telewizja Polska S. A. – redaktor Anna Popek, Studio Fotograficzne Foto-Lipski Sławomir Lipski, Sztum, Jadwiga Piechowska, Katarzyna Piechowska – Urząd Miasta i Gminy Pelplin, Arturo Mari, Maciej Foks, Edward Klaman, Stanisław Zaczyński, Krzysztof Czermański, Jerzy Tarasiewicz, Józef M. Ziółkowski.

"Uciekałem, aby żyć"
wystawa pamięci Kazimierza Piechowskiego

autor: Józef M. Ziółkowski
projekt i obróbka zdjęć: Angelika Jagielska
9.04-3.10.2019 r.
otwarcie: 9.-4 godz. 12.00
Tczew, ul. Pomorska (plac przed dworcem PKP)
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Nasza najnowsza wystawa etnograficzna będzie dotyczyć zwyczajów pogrzebowych.
Aktualności
Zapraszamy na XII Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego. Poniżej garść niezbędnych...
Wystawy
Osiągnięcia sportowe tego utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlą zaprezentowane medale, ...
Planer Kulturalny
Aktualności
Zaplanuj sobie kulturę!
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006