Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
Autorytety: Lech Bądkowski

Data publikacji: 18.05.2011, 08:19

Ekspozycja „Autorytety: Lech Bądkowski” prezentowała sylwetkę Lecha Bądkowskiego, pomorskiego opozycjonisty, pierwszego rzecznika prasowego „Solidarności”, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych, współzałożyciela Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, założyciela i pierwszego prezesa Klubu Studenckiego Pomorania, prezesa Oddziału Gdańskiego Związku Literatów Polskich, wielkiego orędownika idei samorządności.
Wystawę po raz pierwszy otworzono w lutym 2009 roku w Senacie. Dokonali tego Premier RP Donald Tusk i Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Wówczas Senat przyjął także okolicznościową uchwałę oddającą hołd Lechowi Bądkowskiemu.
Wystawa została przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności. Partnerem ekspozycji jest Kaszubski Zespół Parlamentarny, Instytut Kaszubski w Gdańsku i Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie.


Lech Bądkowski urodził się w roku 1920 w Toruniu. Tam spędził także młodość. W czasie wojny walczył Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Jego szlak bojowy przebiegał od Francji przez Narvik do Anglii. Do Polski powrócił w roku 1946. Od początku związał się z prasą. Pracował początkowo w redakcji „Dziennika Bałtyckiego”. Następnie zajął się zawodowo pracą literacką. W roku 1956, kiedy na fali odwilży po śmierci Stalina, Bądkowski przystąpił do zakładania niezależnej organizacji – Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Odtąd aż do swojej śmierci był ideologiem i czołowym działaczem ZKP.
Wielokrotnie jawnie występował przeciwko władzy komunistycznej. Zabierał głos w momentach przełomowych takich jak rok 1968, grudzień 1970, 1976. Najsłynniejszą kartę w historii Polski zapisał w Sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Wówczas przyszedł do stoczniowców z poparciem udzielonym przez gdańskich literatów. Strajkujący odebrali to jakby poparł ich sam Mickiewicz lub Słowacki. Na wniosek Lecha Wałęsy wybrano Bądkowskiego do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i został jego rzecznikiem prasowym. Znając kilka języków objaśniał mediom zachodnim, światu cele strajkujących.
Po Sierpniu był pierwszym rzecznikiem NSZZ Solidarność, a następnie podjął się redagowania tygodnika „Samorządność”. Zmarł po długiej chorobie w lutym 1984 roku. Na kilka miesięcy przed śmiercią przygotował jeszcze szkic wystąpienia dla Lecha Wałęsy w związku z przyznaniem mu Pokojowej Nagrody Nobla.
Bądkowski wychował wielu polityków, regionalistów i dziennikarzy. Do ich grona zalicza się m.in. premier Donald Tusk. Z Bądkowskim współpracowali także dzisiaj znani dziennikarze jak Paweł Zbierski, Maria Mrozińska, a spośród osób związanych z Tczewem m.in. Kazimierz Ickiewicz (regionalista) i Janusz Wikowski (dziennikarz).

Warto podkreślić, że jedna z ulic na osiedlu Witosa (Górki) nosi od lutego 2009 r. imię Lecha Bądkowskiego.
Galeria zdjęć

Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Fabryka Sztuk
Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
Ogłaszamy XII Konkurs Fotograficzny „Wakacje z aparatem” . Temat przewodni: zielono mi.
Wystawy
Osiągnięcia sportowe tego utalentowanego polskiego lekkoatlety odzwierciedlą zaprezentowane medale, ...
Aktualności
Zapraszamy w podróż po świecie miar.
Planer Kulturalny
Aktualności
Zaplanuj sobie kulturę!
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006