Język / Language :
Społeczność:
    

O nas    Aktualności    Wystawy    Edukacja    Wydarzenia    Kontakt
18 II 2012 „WIELKA WOJNA W MAŁYM MIEŚCIE”. Bitwa o Tczew z 1807 roku.

Data publikacji: 07.02.2012, 10:01

W sobotę 18 lutego 2012 r. zorganizowaliśmy – trzecią już – inscenizację przedstawiającą jedno z najdramatyczniejszych w dziejach Tczewa zdarzeń. Bitwę, która miała miejsce 23 lutego 1807 r. pomiędzy wojskami pruskimi i napoleońskimi. Przenieśliśmy widzów do okresu, w którym Polski nie było na mapach Europy, a Tczew – polskie miasto założone przez księcia Sambora II – był pod pruskim zaborem. W skład armii francuskiej, biorącej udział w walkach o Tczew, wchodziły także polskie oddziały pod dowództwem Jana Henryka Dąbrowskiego. Realia odtwarzane były przez ponad 100 rekonstruktorów z różnych regionów Polski. Żołnierze w umundurowaniu z epoki, uzbrojeni w broń z czasów napoleońskich stoczyli bitwę zakończoną kapitulacją wojsk pruskich.
Inscenizacja bitwy odbyła się przy historycznych murach obronnych na ulicy Krótkiej i Wąskiej.
Narratorem inscenizacji, wprowadzającym widzów w historyczne realia, był dr Andrzej Nieuważny – wybitny znawca okresu napoleońskiego, wykładowca na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Walki były poprzedzone inscenizacją obozowiska wojskowego na Placu Hallera – „Bratanie się z cywilami”. Można było z bliska przyjrzeć się żołnierzom, posiedzieć przy ognisku, porozmawiać z nimi, czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na chętnych czekała wojskowa grochówka.
Współorganizatorem wydarzenia była profesjonalna Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk 12 Piechoty Xięstwa Warszawskiego.
W ramach inscenizacji odbyły się:
11.20 – przemarsz z Fabryki Sztuk na Plac Hallera (ulicą 30 Stycznia i J. Dąbrowskiego)
od 11.30 – „Bratanie się z cywilami” – obozowisko wojskowe na Placu Hallera
13.45 – wymarsz na pole bitwy
14.00 – 14.40 – inscenizacja bitwy – mury obronne przy ul. Krótkiej i Wąskiej

Cykliczna inscenizacji bitwy o Tczew jest jedną z nielicznych organizowanych w okresie zimowym - inauguruje sezon inscenizacji. Ta żywa lekcja historii spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Niejednokrotnie był to sposób na rodzinne spędzenie wolnego czasu. W działaniach zorganizowanych przez Fabrykę Sztuk wzięło udział ok. 1500 widzów.

Warto dodać, że z kampanią napoleońską wiąże się jeszcze jedno znamienne dla mieszkańców Tczewa i całego Kociewia zdarzenie. Zanim 23 lutego armia stoczyła zwycięską bitwę o Tczew, kilka dni wcześniej - 10 lutego - podpułkownik Józef Hurting posłał pisemny raport Dąbrowskiemu, że wysyła "patrol ku Gociewiu". Ten właśnie fragment listu - wysłanego z Nowego nad Wisłą - jest pierwszym historycznym zapisem nazwy regionu KOCIEWIE.
Na pamiątkę tego wydarzenia, 10 lutego, obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ KOCIEWIA.Galeria zdjęć

Czytaj więcej
Ciekawe wydarzenia
Aktualności
W arkadach Parku im. Mikołaja Kopernika można zapoznać się z historią i sylwetkami Józefa Piłsudskie...
Aktualności
W Roku Kazimierza Piechowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Tczewa, więźnia i uciekiniera z niemiec...
Aktualności
W ramach IN MEMORIAM XVIII FESTIWALU GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO zapraszamy na pokaz filmu i wystawę.
Aktualności
Malarka Danuta Joppek poprosiła znajomych o przygotowanie prac dzieci na wystawę. I tak powstała eks...
  
Fabryka Sztuk © 2007 - 2019
Projekt dofinansowany ze środków UE ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006